четвъртък, 5 март 2015 г.

Цитати: Сътворението, Гор Видал



Възприел съм тактиката никога да не давам вид, че съм огорчен, когато ме обиждат варвари. За щастие най-обидните им думи са ми спестени. Тях те пазят един за друг.

Лошите закони са капан за собствените си създатели.

Слизането в Хадес е едно и също, независимо кога и откъде започва.


-         Не е ли по-добре човек изобщо да не се е раждал?
-         Разбира се, че не. Дори само възможността да изучаваш небето е достатъчна причина да си жив.
-         За съжаление не виждам небето.
-         Тогава слушай музика.


Всъщност, учудвам се, че не си се сетил какъв е произходът на Лъжата, която – нека ти подскажа – обуславя Истината.

Способна е да очарова всекиго. Въпреки, че самата тя би приписала това си качество на магьосничеството, мисля, че просто е по-интелигентна от повечето хора – а това е най-голямата магия.

-         Аз съм тракийка – каза твърдо Лаида.
-         Тогава знаеш точно какво искам да кажа – Хистей почти се усмихна.
-         Знам, че от всички земи моята родина е най-близко както до небето, така и до ада. Така пеел Орфей, когато слизал в подземното царство.

Мъдрите хора, където и да попаднат, съумяват да почерпят някаква полза.

Не съществувало нищо, което той да не може да победи освен самото нищо – смъртта.

Хората умират, защото не могат да свържат началото с края.

Неведнъж през целия си дълъг живот с учудване съм откривал в другите религии елементи, които дотогава са били за мен неповторими откровения на Премъдрия господ, отправени към Зороастър. Но сега разбирам, че Премъдрият господ може да говори на всички езици в света и че на всички езици в света думите му рядко биват разбрани или следвани. Но те си остават едни и същи. Затова са истина.

Поради това мъдро решения доживях до старини. И понеже дългият живот е зла участ, сега разбирам, че е трябвало да пия повече хлебонско вино.

Физическото разнообразие на човешкият род е точно толкова удивително, колкото и еднообразието на човешката природа.

Но Скилакс бе ловък мореплавател. Нито един командван от него кораб не бе потънал. Поне той така твърдеше. Но тъкмо това ме изпълваше с безпокойство. На онези, които не са преживели дребни злополуки, съдбата обикновено готви нещо по-голямо.

...защото именно езикът на един народ ни казва най-много за това какви богове почитат хората, какви са самите те и какви биха искали да бъдат.

В този стар свят освен нас няма нищо ново.

Има значение само това което е и как това, което е, накрая надхвърля себе си, щом човек престане да желае нещата, които правят живота нещастен и нечестив.

Истината не може да бъде истинска без Лъжата, а Лъжата не може да бъде сразена без Истината. Ето защо човешкият живот е арена на техният сблъсък.

Хората от запад могат да пътуват на изток, но никога не трябва да се насърчават хората от изток да тръгват на запад!

Във всяка религия, независимо колко неразвита е тя, често има борба между олицетворението на доброто и злото. Но младите религии са далеч от абсолютната истина. Те не могат да възприемат края на човешката личност. Винаги настояват, че има някаква глинена пещера или дом на предците, където индивидът може да продължи да съществува завинаги. Това са, бих казал, детински представи. Не е ли ясно, че което не е започнало, не може да свърши? Не е ли ясно, че което се изкачва, трябва да слезе? Не е ли ясно, че няма друг изход? Освен да завършиш цикъла, както съм направил аз, и да се слееш с цялата вселена.

Няма да се учудя, ако слоновете наистина се окажат по-интелигентни от човека. В края на краищата главите им са по-големи от нашите, а много възможно е това, че не говорят, да е признак на превъзходство.


сряда, 4 март 2015 г.

Васил Георгиев: Как ни вреди това, че Uber са незаконни

Стана много изискано да се возиш с „Юбер“ – едно важно цъкане върху дисплея на телефона и само след някакви си двайсет-трийсет минути колата те чака. Юбер-возенето ти носи статут на особен в добрия смисъл човек. Нестандартен, мислещ различно - не като простите селяни, дето не ги е гнус да минават разстоянието от точка а до точка бе с осемгодишни кадита, шестгодишни дачии и подобни, будещи отвращение, кочини. Защото не им пука на какво се возят, но то е така при простия народ, дето не може да разбере, че с каквото се возиш, в такъв свят ще живееш, такъв ще ти е баланса на микро- и макрокосмоса, че колкото е по-хубава колата, която си взел под наем за десет минути, толкова повече ще се уважаваш себе си и ще те уважават другите. Заради последните, всеки път, когато се качиш на „Юбер“ трябва да ознаменуваш това с небрежен статус във ФБ или „Туитър“.

Нищо, че е незаконно. Но той законът винаги гледа да прецака хубавите неща, дето са по-евтини, защото са измислили как да не плащат ДДС, да не се лицензират, да не правят два пъти годишно технически преглед и да не плащат задължителна застраховка.

Член 6 от Закона за автомобилните превози предвижда превозите на пътници да се осъществяват лицензиран превозвач (или регистриран, за таксиметровите автомобили).Според чл. 7а превозвачите осъществяват превоз на пътници само с моторни превозни средства, за които има издадени удостоверения за обществен превоз на пътници или товари. Същия член казва, че превозът на пътници се прави само с водачи, които отговарят на изискванията за минимална възраст, правоспособност за управление на моторни превозни средства от съответната категория и за психологическа годност.

Не съм против това „Юбер“ да „набира“ шофьори, стига да спазва законите за това. И понеже публичният интерес е доста слаб аргумент в защита на тази теза, ще се опитам да покажа по какъв начин това може да се отрази и на частния интерес. С други думи, ако си страна по действителен договор за превоз, имаш някои права в повече.

На първо място, чл. 42-48 от Закона за автомобилните превози предвижда засилена отговорност на превозвача при увреждане на пътника. Превозвачът отговаря дори и да не е пряко виновен за злополуката. Такова право при „Юбер“ превозваният няма.

На второ място, чл. 19 от Наредбата за задължителното застраховане предвижда задължителна застраховка „Злополука“ при таксиметров превоз. Когато се вози нелегално с „Юбер“, такова право няма. И съответно, при злополука може и да не си получи парите. Става дума за всякаква злополука, независимо дали е по вина или не на шофьора.

Някой ще каже – да се возиш с „Юбер“ е същото като да се возиш с приятел. И донякъде ще е прав. Но приятелят е човек, когото познаваш и затова си се качил при него и който не ти иска пари, освен най-много за гориво.  Докато „Юбер“ шофьорът е непознат, на когото плащаш, пък той не изпълнява и малка част от това, което според публичният интерес трябва да прави – да плаща данък, да ходи два пъти в годината на технически преглед, да попълни застраховка злополука, да се лицензира. Но за сметка на това, ако ви спрат контролните органи, ще трябва да си кривиш душата, че шофьорът му е първи братовчед, баща или любовник. Излишно е да казвам колко унизително и долно е това.

И пак се връщам към публичния интерес. Публичен интерес имаме да съществуват качествени превози. При положение, че заобикаляме законите и толерираме незаконните превозвачи, това рано или късно се отразява и върху качеството на законните превози, защото те не могат да издържат на конкуренцията и дъмпинга, на тези, които си спестяват задълженията и разходите.

Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ (известен като ДАИ) твърди, че не ѝ е работа да проверява дали се извършват таксиметрови услуги от частни лица. Член 93 от Закона за автомобилните превози твърди точно обратното – че лице, което извършва обществен превоз без регистрация, се наказва с глоба от 1 500 лева при първо нарушение, 3 000 лева – при повторно и 6 000 при системно нарушение. На кого да вярвам – на чиновника или на закона – не знам. Администрацията има парадоксалната способност да обосновава, че нещо не ѝ е работа, когато трябва да защити интереса на хората и публиката и да твърди, че нещо ѝ е работа, когато може да упражни чиновнически произвол.

„ДАИ“ не може да спира частни автомобили и да ги проверява за това дали извършват нелегални превози“, продължава чиновникът. Нищо не му пречи обаче да си свали приложението на „Юбер“, да цъкне важно върху дисплея на смартфона си, да викне „Юбер“ -автомобил, да провери дали има регистрация, професионална годност на водача, застраховка злополука, технически преглед два пъти в годината и така нататък.


*Снимка:  Ивайло Петров